iPhone Kullanıcılarının Dikkatine: Apple Cihazlarını Çökerten Yeni Bir Kod Ortaya Çıktı

iOS araştırmacısı Sabri Haddouche tarafından keşfedilen 15 satırlık kod, Safari tarayıcı motoru WebKit’i bozarak, iPhone gibi Safari kullanan birçok cihazı tamamen çökertiyor.

Siber suçların giderek arttığı günümüz dijital çağında, mobil cihazların hatalarından yola çıkılarak kişisel veriler silinebiliyor; hatta cihazlar tamamen çökertilebiliyor. Sabri Haddouche adlı IOS araştırmacısı, iPhone gibi Safari’nin yüklü olduğu cihazları çökertmenin 15 satırlık bir koda bağlı olduğunu Twitter üzerinden duyurdu. Sabri Haddouche’nin paylaştığı linke tıklayan Twitter kullanıcıları, büyük bir panik yaşadı çünkü telefonları artık çökmüştü.

Kod, yetkisiz erişim veya veri hırsızlığı gibi kötü amaçlar için kullanılamıyor

Kaynağı bilinmeyen bağlantılara tıklayan siber saldırı kurbanlarının en büyük korkusu kişisel verilerine erişilmesidir. Ancak, Sabri Haddouche’nin ortaya çıkardığı kod bu gibi siber suçlara imkan tanımıyor. Safari, CSS kodlarını çözümlemeye çalışırken hata vermeye başlıyor ve cihazın çökmesine sebep oluyor.

Safari WebKit kusuru hakkında bilgilendirilen Apple, yarın dağıtacağı iOS 12 sürümüyle bu hatanın düzeltilmesi için bir güncelleme yapacak gibi görünüyor.

Kaynak: Techradar

Sevde Çakmak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir