Akıllı Oyuncaklar Düşündüğünüz Kadar Masum Olmayabilirler

Çocuklarınız eğlensin diye aldığınız “akıllı oyuncaklar”, hiç düşünmediğiniz kadar tehlikeli olabilirler. Yapılan araştırmalar, internete bağlanan bu oyuncakların birçok güvenlik açığı barındırdığını gösterdi. 

Günümüzde çocuklar; robotlar ve konuşan bebeklerle oyun oynama şansına sahipler. Genellikle “akıllı” veya “internete bağlı” olarak adlandırılan bu oyuncaklar; hoparlör, mikrofon ve hatta kamera içeriyor. Bu akıllı oyuncaklar, çocuklar için eğitici ve eğlenceli olmalarının yanı sıra interneti üç yaşın altındaki çocuklara da açtıkları için ebeveynlerin ve bakıcıların dikkat etmesi gereken yeni bir dijital sınır oluşturuyor. İnternete bağlanan her şey gibi bu oyuncaklar da hacklenebilir. “Alt tarafı bir oyuncak, hackleseler ne olur ki!” diye sakın düşünmeyin; oyuncağa erişip isteğiniz dışında çocuğunuzun fotoğrafları çekilebilir, eviniz dinlenebilir ve hatta çocuğunuz kandırılarak evinize girilebilir. Anlattığım bu şeyler size hayal ürünü ya da komplo teorisi olarak gelebilir ancak maalesef öyle değil: 2015 yılında oyuncak üreticisi olan VTech hacklendi ve çocukların fotoğrafları, adresleri de dahil olmak üzere 6,3 milyondan fazla bilgi ele geçirildi. 

Son üç yılda akıllı oyuncaklarla ilgili bir dizi güvenlik açığı ortaya çıkarıldı. Örneğin çocuklara sesli mesaj gönderen ve ses algılayabilen CloudPets adlı peluş oyuncaklar; çevrimiçi depolama sistemlerinin parola korumalı olmadığı, çocukların isimleri, yaşları ve ses kayıtları da dahil olmak üzere 820.000 verinin riske atıldığı için satıştan çekildi. Bir başka örnek olarak ise; konuşan bebek “Arkadaşım Cayla” isimli oyuncak, güvenliksiz bir Bluetooth cihazı içerdiği ve oyuncağın bulunduğu menzil içindeki herkesin o evi dinleyebileceği anlamına geldiği için Almanya’da yasaklandı.  

Yaşanan bu gelişmeler, ailelerin akıllı oyuncaklarla gelen tehlikelerin farkında olması gerektiğini gösteriyor. Her ne kadar oyuncak üreticileri güvenlik için önlemler almaya başlamış olsa da anne babalar daha bilinçli ve dikkatli olmalılar.

Kaynak: Mashable

Ecem Arslantürk

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir