Akıllı Cihazlar Arttıkça, Hacklenme Riski de Artıyor

Uzmanlar, internete bağlanan cihaz sayısının giderek artmasıyla birlikte hacklenme riskinin de arttığı konusunda kullanıcıları uyarıyor.

Araştırma firması Gartner’ın tahminlerine göre, bu yıl yaklaşık 8,4 milyar “internet bağlantılı eşya” dünya çapında kullanılıyor olacak. Bu sayı, 2016 yılından yaklaşık olarak yüzde 31 daha fazla ve 2020’ye kadar da 20,4 milyara ulaşması bekleniyor. Pek çok avantajı bulunuyor olsa da bu durum tüketicileri büyük bir hacklenme riskiyle karşı karşıya bırakacak.

Akıllı Oyuncaklara Dikkat!

Teknoloji sitesi Recode’un editörlüğü görevini yürüten Ed Lee, çocuklara alınan akıllı oyuncaklar konusunda ebeveynlerin çok dikkatli olması gerektiğini belirtiyor. Lee, “İnternet bağlantılı bir oyuncak, kulağa çok hoş geliyor olabilir ve birçok harika özelliği var. Ama aslında bu sadece, bir bilgisayar korsanının kullanabileceği başka bir giriş noktası olduğu anlamına geliyor” diyor.

Lee, internet bağlantılı oyuncaklar konusunda ebeveynlerin dikkat etmesi gereken noktaları şu şekilde sıralıyor:

  • Çocuklar bu oyuncaklarla oynarken ailenin ya da bir büyüğün gözetiminde olmalı ve oyuncağın amacı doğrultusunda kullanıldığından emin olunmalı.
  • Akıllı oyuncaklar kendi kendilerine kapanmadıkları için ebeveynler tarafından kapatılmalı ve bataryaları çıkartılmalı.
  • Oyuncağın sahip olduğu özellikler tam olarak bilinmeli. Kamerası, mikrofonu ya da GPS bağlantısı olup olmadığından emin olunmalı, zira bütün bu özellikler potansiyel tehlike arz ediyor.

Rahatlık, Güvenliğinizi Feda Etmeye Değer mi?

Amazon Echo, akıllı TV ve akıllı telefonlar gibi cihazlardaki siber güvenlik konusunda da uyarılarda bulunan Lee, bu cihazlar hakkında gerekli bilgiye sahip olmanın tüketicinin sorumluluğunda olduğunu belirtiyor.

Akıllı cihazlar kullanıcılara rahatlık hissi ve kullanım kolaylığı sunuyor ancak uzmanlar, pek çok tüketicinin yeni cihazları düzgün bir şekilde kurmakta ve kullanmakta başarılı olamadığını söylüyor. Peki, rahatlık güvenliğinizi feda etmeye değer mi?

Lee, faydalar zararları aşmış olsa da Silikon Vadisi’ndeki geliştiricilerin güvenlik konusundaki endişelere baştan itibaren önem vermeleri gerektiğini dile getiriyor.

Lee, siber saldırıya sadece bilgisayarlarımızın uğrayabileceği düşüncesinin yanlış olduğunu ve internetle bağlantısı olan her cihaz konusunda dikkatli olunması gerektiğinin altını çizerek, “İnsanlar bu cihazlara, her an birileri tarafından hacklenmeye çalışılıyormuş gibi yaklaşmalı” diyor.

Kaynak: CNBC

 

Derya Öztürk

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir