2018’de Endişelenmemiz Gereken Altı Siber Tehdit

Hackerlar, kendilerine saldıracak yeni hedefler ve siber güvenlik duvarlarını aşabilmek için yeni araçlar bulmaya devam ediyorlar. İşte 2018 yılında dikkatli olmamız gereken altı önemli siber tehdit:

1- Daha Büyük Veri İhlalleri

2017 yılında gerçekleşen ve ABD nüfusunun neredeyse yarısını etkileyen kredi raporlama ajansı Equifax’a yapılan siber saldırı, hackerların hedeflerini oldukça büyük tuttuklarını bize gösterdi. Siber güvenlik uzmanı Marc Goodman’a göre 2018’de, insanların internet tarayacısı alışkanlıkları gibi bilgileri elinde bulunduran veri simsarları (data brokers), siber saldırganların popüler hedefleri olacaklar.

2- Bulutta Fidye Yazılım

2018’de fidye yazılımlarının en büyük hedefi bulut tabanlı işletmeler olacak. Devasa boyutlarda verilerin depolandığı bu bulutların bazılarında, müşteri mailleri ve fotoğraf kütüphaneleri de bulunuyor. Google, Amazon ve IBM gibi büyük bulut operatörleri, en mükemmel dijital güvenlik uzmanlarını işe alarak bu konuda ciddi önlemler alıyorlar. Fakat daha küçük şirketlerin çok daha savunmasız olduklarını söyleyebilmek mümkün.

3- Siber Saldırıda Yapay Zekâ Kullanımı

Siber güvenlik firmaları bir süredir; makine öğrenimi modelleri, nöral ağlar ve diğer yapay zekâ teknolojilerini, siber saldırıları önceden tahmin edebilmek veya var olan saldırıları tespit edebilmek için kullanıyorlardı. Uzmanlar bu sene, siber saldırganların da yapay zekâyı kendi amaçları doğrultusunda kullanacaklarına inanıyorlar. Bu da oldukça ciddi bir tehdit altında olduğumuzu gösteriyor.

4- Siber-Fiziksel Saldırılar

Elektrik şebekelerini, ulaşım sistemlerini ve diğer kritik altyapıları hedef alan saldırılar 2018’de çok daha fazla karşımıza çıkacak. Yıl boyunca araştırmacılar ve hackerlar özellikle eski uçaklar, trenler, gemiler ve diğer ulaşım sistemlerinin savunmasında yer alan çatlakları ortaya çıkarmak için uğraşıyor olacaklar.

5- Kripto Para Madenciliği

Son zamanlarda hackerlar, Bitcoin ve diğer kripto para sahiplerini hedefleri olarak belirlemiş durumdalar. Fakat bu durumun 2018 için yaratacağı en büyük tehdit, kripto paraların çalınacak olması değil.

Kripto para madenciliği, karmaşık matematiksel problemleri çözmek için yüksek miktarlarda bilgi işlem gücü gerektirir. Bu da hackerları, milyonlarca bilgisayarın bu tür işlerde kullanılmaları için ele geçirilmesi konusunda cesaretlendiriyor. Kripto madenciliği büyüdükçe, saldırganlar daha çok bilgisayar ağına sızma konusunda daha istekli hale gelecekler.

6- Hacklenen Seçimler

ABD’de 2016 yılında gerçekleştirilen başkanlık seçimlerinde, çok sayıda eyalette oy verme sistemleri Rus siber saldırganlar tarafından hedeflenmişti. Yetkililer, zayıflıkların giderilmesi konusunda çok sayıda çalışma yapsalar da saldırganların sızabileceği daha pek çok seçenek mevcut. Oy verme makineleri ya da sonuçları toplamak ve denetlemek için kullanılan yazılımlar, hala siber saldırılara oldukça açık.

Kaynak: MIT Technology Review

Derya Öztürk

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir