Otomotiv Endüstrisinde Siber Güvenlik Tartışmaları Artıyor

Synopsys ve SAE International’ın (Society of Automotive Engineers) otomotiv üreticilerinin yaptığı bir ankete göre, araç sahiplerinin % 62’si gelecek 12 ay içinde siber saldırıya uğrama olasılıklarının çok yüksek olduğunu düşünüyor. Ayrıca, bu çalışma yazılım güvenliğinin otomotiv endüstrisindeki teknolojiye ayak uyduramaması sonucunda araçlarda siber güvenlik sorunu oluştuğunu ortaya koydu.

Otomotiv endüstrisinde yazılım sistemlerinin geliştirilmesi, otomobillerde siber güvenliğin boyutunu incelemeyi gerekli hale getirdi. Nesnelerin İnterneti (IoT) sensörleri içeren arabalar, kullanıcılarının tedirginliklerini arttırdı. Amerika merkezli iki şirketin yaptığı araştırmaya göre, katılımcıların yarısından fazlası otomobillerin saldırıya uğradığını düşünüyor. Ancak paradoks yaratan bir durum var. Kullanıcıların çoğu, bu saldırıların önüne geçebilmek için araçlarında daha fazla IoT sistemi olması gerektiğine inanıyor (neredeyse % 50’si).  Çünkü IoT sensörlü araçlarının yarattığı siber güvenlik tedirginliklerini daha fazla IoT sistemi ile gidereceklerine inanıyorlar.

Otomotiv üreticileri ise, araçlar arası iletişim teknolojisine (Vehicle to Vehicle) oldukça önem veriyor. Üreticiler; iletişim teknolojisi ve IoT cihazlarıyla geliştirilen araçların, otonom araçlardan daha ileri bir teknoloji içerdiğini ve daha güvenli olacağını düşünseler de kullanıcıların güvenlik konusunda şüpheleri artıyor.

Synopsys’te güvenlik mühendisi olan Chris Clark’a göre de otomobil üreticileri aslında yazılım şirketleri gibi düşünülebilir. Clark, bilgisayar korsanlarının aracı kontrol altına alma potansiyeli olduğunu, ancak şu anda mümkün olmadığını belirtti. Clark’a göre, otomotiv sektöründe siber güvenlik tartışmaları yapmak için henüz erken.

 

Kaynak: Security Intelligence

Ceren Demir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir